Jeszcze kilkanaście lat temu czymś zupełnie nowym na rynku były smartfony, dostępne w kasynach gry w darmowy poker online bez rejestracji. Teraz dzięki firmie Tesla nie tylko zmierzamy ku energii słonecznej, autonomicznym i elektrycznym samochodom, lecz również podboju kosmosu. W przypadku tej pierwszej opcji wydaje się, że Tesla jest absolutnym liderem i dominatorem na rynku. Wyzwanie amerykańskiej firmie chce jednak rzucić firma SunRoof.

Czym jest SunRoof?

SunRoof to polsko-szwedzki startup, który od kilku lat zajmuje się pracami nad rozwojem nowych solarnych dachów. Celem tej firmy jest uzyskać źródło czystej energii elektrycznej. Spółka należąca do Lecha Kaniuka aktualnie zajmuje się rozwojem szwedzkiej technologii dachów, w całości wykonanych z paneli fotowoltaicznych. Zależy jej jednak na wprowadzeniu ekologicznych innowacji na polski rynek. Firma ta rezygnuje z pojedynczych paneli fotowoltaicznych na rzecz pełnego dachu solarnego, który nie tylko produkuje energię elektryczną, lecz przy tym ma prezentować się niezwykle estetycznie. Warto wiedzieć, że Lech Kaniuk do tej pory osiągał same większe sukcesy na rynku, gdyż to on stoi za rozwojem takich serwisów jak PizzaPortal i iTaxi. Rozwój SunRoof jest niezwykle dynamiczny, gdyż w 2018 roku sprzedaż nowoczesnych technologii tej marki wzrosła o ponad 500%. Ich nowatorskie rozwiązanie ma całkiem sporą szansę na sukces w skali globalnej. Właśnie dlatego firma ta może stać się sporą konkurencją dla Tesli.

Nowoczesne technologie

Kilka lat temu Elon Musk zaprezentował Solar Roof, czyli specjalne dachówki, które są jednocześnie ogniwami fotowoltaicznymi. Z kolei SunRoof chce z paneli fotowoltaicznych tworzyć całe dachy. W wyniku tego jej system będzie bardziej wydajny. Z zaprezentowanych przez producenta informacji wynika, że jego monokrystaliczne ogniwa na dachu są bardziej efektywne niż folia fotowoltaiczna w Solar Roof Tesli. Moc takiego pojedynczego modułu SunRoof ma wynieść od 270 do 310 W. Firma uzyskała już stosowne certyfikaty i zezwolenia. Wiemy także, że na chwilę obecną instalacja wspomnianego dachu SunRoof jest tańsza niż założenie osobno dachu i następnie na niego instalacji fotowoltaicznej. W wyniku tego skorzystanie z oferty tej marki może być dla klientów o wiele bardziej ekonomiczne niż z rozwiązań Tesli. Tym bardziej, że SunRoof obecny jest na polskim rynku, więc w każdej chwili można zamówić projekt, gotowy produkt na stronie internetowej SunRoof.

Dachy tworzone przez SunRoof są ultra lekkie i ultra cienkie, przez co oczywiście będą wytrzymałe na różne czynniki zewnętrzne, zwłaszcza atmosferyczne. Zachowują się one niczym tafle szkła. Nano powłoka zastosowana w procesie obróbki zapewnia przy tym gładką powierzchnię w nieskazitelnej czystości. Dachy te cechują się odpornością pożarową klasy A. Z kolei sam system montażowy zapewnia odpowiednią cyrkulację powietrza wewnątrz konstrukcji dachu. Na co dzień polsko-szwedzka firma współpracuje ze światowym liderem branży fotowoltaicznej – firmą Almaden, dzięki czemu jest w stanie zapewnić najwyższej jakości produkty.

Niedawno również SunRoof przejął szwedzką firmę Redlogger, w wyniku czego unowocześni także specjalne oprogramowanie do rejestracji i certyfikacji energii ze źródeł odnawialnych. Zdaniem firmy nowy projekt wpłynie na optymalizację wykorzystania czy sprzedaży uzyskanej energii. Polska stanie się jednym z pierwszych krajów, w którym pojawi się nowa aplikacja. Ponadto po wielu zmianach Redlogger ma również służyć do inteligentnego zarządzania energią w domu.

Jak zatem widać, SunRoof postanowiło rzucić wyzwanie Tesli i wszystko na to wskazuje, że przy odpowiednim rozwoju ma szansę stać się poważnym konkurentem dla Amerykanów na europejskim rynku. 

Poprzedni artykułNajlepsze piosenki 2019 roku
Następny artykułU jakiego bukmachera najlepiej obstawia się żużel?